wtorek, 28 stycznia 2014

Akrylamid

Lubicie smażone potrawy? Ja już nie mówię o chipsach, frytkach czy innych tego typu fast foodach. Chodzi mi o warzywa na patelnię, o rybkę smażoną. No to poczytajcie dalej.

W procesie smażenia czy to w domu czy w wielkiej fabryce zachodzą pewne reakcje chemiczne. Nie są one obojętne dla naszego zdrowia. Co gorsza nie są one obojętne jeżeli chodzi o wygląd i smak potraw. Niestety tam, gdzie mamy jedzenie co najmniej przyrumienione, mocno przypieczone bądź spalone w procesie chemicznym wytworzony jest akrylamid. Czym wyższa temperatura przygotowywania potraw tym więcej jest tej niedobrej substancji. Co powoduje? Uszkadza komórki mózgowe, powoduje niektóre rodzaje raka, zaburza mutacje genów oraz uszkadza chromosomy. A to tylko kilka z wielu problemów.

W 2006 roku szwedzcy naukowcy odkryli akrylamid w żywności (wcześniej używano go w przemyśle do produkcji gum, plastiku, papieru i kosmetyków). Nieprzerwanie do dziś toczą się spory o rodzaje chorób jakie może wywoływać i jak bardzo jest niebezpieczny. Powstaje podczas ogrzewania w temperaturze powyżej 120 stopni C z cukrów redukujących, asparaginy lub surowca wyjściowego, który również zawiera akrylamid. Najlepsze warunki do jego tworzenia to 180 stopni. Zatem pole do popisu olbrzymie.

Można napisać wielkie epopeje na ten temat, ale gdzie jest go najwięcej i czego unikać lub ograniczyć? Niestety największe jego pokłady wykryto w produktach cieszących się ogromną popularnością: chipsy, frytki, pieczywo z rumianą skórką, palona kawa, ciastka, herbatniki czy płatki kukurydzane. A także inne produkty zawierające białko lub cukry, które poddawane są obróbce termicznej powyżej 120 stopni C. Znaczenie ma również czas obróbki. Czym dłuższy tym więcej szkodliwej substancji w jedzeniu. Zatem unikając lub ograniczając powyższe produkty mamy szansę znacznie zmniejsza ilość akrylamidu w naszej żywności. Poza tym udowodniono, że blanszowanie żywności redukuje nasz problem.

Cieszy mnie myśl, że odkąd nie jem mięsa i wielu niezdrowych produktów, a zamieniłam je na warzywa ilość akrylamidu w mojej diecie znacznie spadła. Tego też życzę wszystkim walczącym o zdrowie.


źródło 1.
źródło 2.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz