niedziela, 19 sierpnia 2012

Zmobilizuj się cz. III i IV

Wyjeżdżam na szkolenie. Do pisania wrócę dopiero w weekend. A poniżej dwie ostatnie części ćwiczeń do mobilizowania się :)
Przyjemnego czytania i pracy życzę :) <3


3. Dwójmyślenie zamiast fantazjowania
MYŚL NIE TYLKO O KORZYŚCIACH, ALE TAKŻE O PRZESZKODACHSekretem utrzymania nieustającej motywacji do działania jest zachowanie równowagi między emocjami a logiką. Marzenia, wizualizacja celu i określenie tego, czego w życiu pragniesz, pobudza emocje, ale bez realnego spojrzenia na możliwości osiągnięcia sukcesu zostaniesz tylko marzycielem. Nie ruszysz z miejsca, mimo że wiesz, co mogłoby być dla ciebie dobre, jeśli nie czujesz, że cel to jest coś, czego bardzo pragniesz. Brytyjski psycholog Richard Wisenlan proponuje metodę pomocną w ustaleniu balansu między emocjami a intelektem, która podtrzyma w tobie motywację do osiągnięcia celu. Nazywa ją „dwój-myśleniem" i proponuje ją jako uzupełnienie wizualizacji odniesionego sukcesu, która podnosi nastrój, ale nie wy­starczy do wytrwania w drodze do celu. Wiseman zachęca, aby skupić się na korzyściach wynikających z finalizowania działań, ale również na przeszkodach, jakie mogą stanąć nam na drodze.

ĆWICZENIE
Ćwiczenie to wykonaj w skupieniu i poświęć na nie sporo czasu. Weź coś do pisania. Odpowiedzi na poniższe pytania. Nie spiesz się, pozwól najpierw swojej wyobraźni i emocjom stworzyć w twojej głowie odpowiednie obrazy.
    » Jaki masz cel?
    » Wyobraź sobie i zapisz, w jaki sposób poprawi się twoje życie, jeśli uda ci się ten cel osiągnąć. Wyobraź sobie wszystkie możliwe korzyści – jak będziesz wyglądać, jak będziesz się czuć, co zmieni się w tobie, co w twoim otoczeniu itp.
    » Podziel swój cel na mniejsze konkretne kroki. Każdy z nich zapisz na małej oddzielnej karteczce. Przyjrzyj się każdemu mini celowi, który zapisałeś i zastanów się co może pójść nie tak, co może przeszkodzić ci na tym etapie – zapisz to na odwrocie kartki. Teraz zastanów się, jak sobie poradzisz z przeszkodą. Może Masz pomysł, jak teraz zmodyfikować ten krok, aby uniknąć przeszkody?

4. Siła nawyku
11 SPCJSOBÓW NA PROKRASTYNCJĘ Czasem bywa tak, że minio konkretnie ustalonego, ambitnego i spójnego celu odkładamy pracę nad: jego osiągnięciem! na później lub w ogóle jej nie po­dejmujemy. Wynikać to może z wielu przyczyn: lęku przed porażką, perfekcjonizmu, niskiego poziomu samokontroli, postrzegania pracy nad osiągnięciem celu jako całości, a nie sekwencji działań, szybkiego nudzenia się czy złej oceny tego, jak czasochłonne jest zadanie. Chroniczne odkładanie; na później tego, czym powinniśmy się zająć w danej chwili, nazywa się prokrastynacją. Prokrastynacja jest działaniem: na własną szkodę, co może prowadzić do poważnych problemów - niewywiązywania się z obowiązków, niepłacenia rachunków czy niewystarczającego przygotowania do wyzwań. Z chronicznym odkładaniem rzeczy na później można walczyć. Oto kilka sposobów:
» Rozbij duże cele na mniejsze, „łatwiejsze w obsłudze" elementy.
» Zacznij w dowolnym miejscu. Już samo działanie obniża napięcie związane z rozpoczęciem pracy nad tym, co chcesz osiągnąć. Jeśli będziesz wytrwale rozpoczynał, zakończenie dojdzie do skutku, głównie dlatego iż pojawił się w tobie naturalna potrzeba domykania tego, co rozpocząłeś.
» Skorzystaj z metody „ser szwajcarski": zacznij od „zrobienia dziur” w swoim zadaniu Wykonaj łatwe, natychmiastowe działania, które zajmą pięć lub nawet mniej minut. Jeśli jakieś zadanie poprowadzi cię w ślepą uliczkę, zajmij się innym. Ciąg natychmiastowych zadań pewnie nie wystarczy do ukończenia projektu, ale pomoże ci się zorientować, co trzeba zrobić i kto ma to zrobić.
» Inna szkoła uczy, że najskuteczniejsze jest wykonanie najpierw najtrudniejszych, najbardziej nieprzyjemnych części zadania. Pomyśl, jak je wykonać kreatywnie, łatwo i szybko. Potem będzie już tylko przyjemnie.
» Wyznaczaj granice. Ustal własne tempo. Zaplanuj czas nawet na odrobienie zaległości.
» Mądrze wykorzystuj swoją szczytową formę w ciągu doby. Staraj się osiągnąć codzienną porcję nieprzerwanej, wysokowydajnej pracy. Niech to będzie przynajmniej 30 minut dziennie.
» Gdy zabierasz się do pracy, usuń zakłócenia wyłącz TV, internet i komunikatory. Pamiętaj też, że będzie ci trudno zachować wysoki poziom energii, kiedy pracujesz lub czytasz na kanapie pod kocem. Zorganizuj swoje miejsce pracy tak, żebyś mógł się skupić, ale żebyś nie tracił wysokiego poziomu energii - zadbaj o wygodne krzesło, zrób porządek Wokół siebie, niezbędne rzeczy miej pod ręką.
» Stosuj pozytywny monolog wewnętrzny na temat swoich zadań. Powtarzanie sobie „muszę" oraz „powinienem" utrzymuje cię w poczuciu winy, beznadziei i depresji. Zamiast tego skup się na rezultatach, jakie chcesz uzyskać i mów „chcę", „wolę".
» Niech twoim celem będzie to, że jesteś świetny. Doskonałość nie istnieje. Pamiętaj o zasadzie Pareto - 20 proc. najbardziej istotnych czynności wystarczy, by osiągnąć 80. proc. efektów. Zadowalaj się wystarczająco dobrym celem - to więcej niż potrzeba w przypadku większości zadań.
» Zapamiętaj słowa Jima Ryuną „Motywacja jest tym, co pozwala ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala ci wytrwać". Jeśli trudno ci wytrwać we wprowadzaniu jakiejś zmiany w swoim zachowaniu, zrób eksperyment. Powtarzaj nowe zachowanie przez30 dni. Po tym czasie nowe zachowanie na pewno stanie się już twoim nawykiem, a jeśli okaże się błędnym wyborem - po prostu z niego zrezygnujesz.
» Zadbaj o swoją postawę: określ pozycję ciała predysponują do pojawienia się w nas konkretnych emocji. Sprawdź to na sobie. Pomyśl o ambitnym zadaniu, które cię czeka. Wstań niechętnie, złącz nogi, opuść ręce i zgarbiony powiedz do siebie: „Dam radę". Jak się czujesz?
Jesteś zmotywowany? Teraz stań w lekkim
rozkroku, wyprostuj się, odważnie spójrz przed siebie i powtórz głośniej: „Dam radę". Czy teraz czujesz się bardziej na siłach?DorotaM

1 komentarz: