piątek, 17 sierpnia 2012

Zmobilizuj się cz. I

Motywacja w znacznym stopniu zależy od pro­porcji między obowiązka­mi a marzeniami, a także od równowagi pomiędzy emocjami i logiką
1. Chcę kontra muszę
ŻYCIE JEST ZBYT KRÓTKIE, ŻEBY ROBIĆ TYLKO TO, CO MUSIMY
Chociaż dotychczasowe rozważania dotyczą mo­tywowania innych, możesz je odnieść do siebie i w zależności od tego,
przed jakim zadaniem sta­niesz, sprawić sobie nagrodę. Jeśli masz przed sobą zadanie,-które jest nudne, rutynowe imało przyjemne, a mu­sisz je wykonać, zadbaj o to, żeby zaplanować, jak się nagrodzisz. Zadanie, które jest zgodne z twoimi celami i rozwija cię nie wymaga motywacji zewnętrznej - samo osiąganie mistrzostwa w tym, co lubisz, będzie dla ciebie nagrodą. Ważne, abyś wykonywał zadania w swoim stylu i tempie oraz miał poczucie sensu i misji działania. "Życie jest zbyt krótkie! żeby robić tylko to, co musimy. Ledwo go starcza na to, co robić chcemy" - podkreśla Tal Ben-Shahar, profesor psycho­logii z Harvardu i autorytet w dziadzinie rozwoju osobistego.

ROBIENIE TYLKO TEGO, NA CO MA SIĘ OCHOTĘ-NIE JEST JEDNAK MOŻLIWE, OBOWIĄZKOWYCH ZA­DAŃ NIE DA SIĘ UNIKNĄĆ. WAŻNA JEST PROPORCJA MIĘDZY TYM, CO "MUSISZ" W ŻYCIU ROBIĆ, «TYM, CO ROBIĆ "CHCESZ". Często obowiązki towarzyszą głów­nym celom i są stopniem, jaki trzeba pokonać, by osiągnąć to, czego się pragnie. Na przykład planujesz w przyszłym roku wyjazd na miesiąc w egzotyczne, nieznane ci miejsce. Musisz odłożyć trochę gotówki, żeby zrealizować plan.

Oszczędzanie wiąże sz wieloma wyrzeczeniami albo z pod­jęciem dodatkowej pracy, kosztem twojego czasu wolnego. Nie chodzi więc o to, żeby wyeliminować "muszę" z twojego życia, ale żeby zmniejszyć ich liczbę na tyle, na ile to możliwe, i pamiętać o tym, jaka czeka cię nagroda za ich wykonanie. W książce "W stronę szczęścia" Tal Ben-Shahar przekonuje, że motywacja w znacznym stopniu zależy od proporcji tego, czego "chcę" i co „muszę". "To właśnie ona decyduje o tym, czy nie mogę doczekać się rana, czy może już na samą myśl o tym, co mnie czeka, czuję się zmęczony; czy pod koniec dnia lub tygodnia odczuwam zadowolenie i satysfakcję, czy może ulgę" - podsumowuje autor. 

ĆWICZENIE 1. Zastanów się, jak wygląda twój typowy dzień. Czy cieszysz się na myśl o poniedziałku lub poranku?  

ĆWICZ NIE 2. Pytanie siebie: co chcę w życiu robić, nie wystarczy. Trzeba sięgnąć głębiej. Tal Ben-Shahar proponuje z jednym ze swoich mistrz ów - Ochadem Kaminem następujące ćwiczenie: "Kiedy zastanawiasz się, jaką dragą pójść, najpierw postaraj się ustalić, co jesteś w stanie robić. Spośród wszystkich tych rzeczy wybierz te które chcesz robić. Potem zawęź swój wybór do tego, co bardzo chcesz robić. Na koniec wybierz to co naprawdę chcesz robić i tym się zajmij".


To właśnie dążenie do osiągnięcia pragnień i marzeń sprawia, że czujesz się najbardziej autentyczny, twórczy i zmotywowany do działania. Wyobraź sobie efekt końcowy, zastanów się, jak możesz wykonać zadanie i co naprawdę chcesz osiągnąć. 

cdn.
DorotaM

1 komentarz: