sobota, 18 sierpnia 2012

Zmobilizuj się cz. II

2.Zasady Wisemana


PLANUJ KONKRETNIE I ZAPEWNIJ SOBIE WSPARCIE BLISKICH
Richard Wiseman, profesor psychologii w Hertfordshire, przez rok monitorował postępy ponad pięciuset osób, które starały się osiągnąć swoje cele, takie jak utrata wagi, zmiana kwalifikacji, rzu­cenie palenia, znalezienie partnera czy zmiana trybu życia na hardziej ekologiczny. Pod koniec badania Wiseman poprosił uczestników o opisanie technik, jakich używali do osiągnięcia sukcesu, i o określenie, w jakim stop­niu im się powiodło. Okazało się, że jedynie 10 proc. badanych osiągnęło swoje zamierzenia, a techniki, które stosowali, należą do pięciu kategorii.
» Ci, którym udało się osiągnąć sukces w działaniu, mieli określony cel i plan, czyli pomniejsze cele prowadzące do efektu końcowego. Technika ustalania celów okazała się najbardziej skuteczna, kiedy były one konkretne, wymierne i miały określony czas realizacji. Czyli sukces osiągnął ten, kto zamiast zakładać: "chcę być szczęśliwszy", określił konkretnie: "Będę dwa wieczory w tygodniu spędzać z przyjaciółmi i raz w roku zwiedzę nowy kraj".
» Osoby, którym się powiodło, częściej niż inne opowiadały o swoich zamierzeniach rodzinie czy znajomym. Ta publiczna deklaracja utrudniała rezygnację z postanowień i zapewniała wsparcie ze strony bliskich
» Uczestnicy badania, którzy z sukcesem wprowadzali zmiany, częściej skupiali się na pozytywnych skutkach osiągnięcia celu. Nie chodzi o fantazjowanie na temat nowej, upragnionej sytuacji, ale o stworzenie obiektywnej listy korzyści, jakie przyniesie zrealizowanie planów.
» Pomogły także nagrody za nieprzyjemne i trudne do przejścia szczeble na drodze do celu.
» Ci, którym się powiodło, częściej monitorowali swoje postępy, robili podsumowania i notowali je w formie dziennika, wykresu itp. Zapisywanie podniosło szanse badanych na osiągnięcie sukcesu.

ĆWICZENIE 1.
Wybierz jeden cel, który wydaje ci się teraz najważniejszy, lub skorzystaj z efektów poprzedniej ćwiczenia i zapisz, czego tak naprawdę chcesz.


ĆWICZENIE 2.
Sformułuj cel tak, aby jak najbardziej zwiększyć swoją motywację do osiągnięcia go. Pomogą ci w tym poniższe wskazówki.

1. Cel trzeba zdefiniować jak najbardziej precyzyjnie. Zrozumienie celu nie powinno stanowić kłopotu, sformułowanie powinno być jednoznaczne i nie pozostawiać miejsca na luźną interpretację. Sformułuj cel pozytywnie - czyli zastanów się, czego chcesz, a nie jaką sytuację chcesz zmienić. Pomogą ci w tym pytania:
Czego dokładnie chcesz?
Co chcesz konkretnie osiągnąć?
Jakiej dziedziny dotyczy cel?
Jakich cech, zachowań, umiejętności?

2. Cel musi być wymierny, czyli tak sformułowany, by można było liczbowo wyrazić stopień jego realizacji.
Pomogą ci w tym pytania:
Po czym poznasz, że osiągnąłeś cel?
Jaki skutek wywoła osiągnięcie tego celu?
Jaki stan psychofizyczny chcesz uzyskać?
Jakie twoje potrzeby zaspokoi?

3. Cel musi być dla ciebie atrakcyjny, wzbudzać ciekawość i chęć działania. Poza tym musi być stosunkowo trudny, ale jednocześnie możliwy do osiągnięcia. Pomogą ci w tym pytania:
Jakie korzyści odniesiesz, gdy osiągniesz ten cel?
Jakie korzyści odniosą inni?
Jaki efekt chcesz uzyskać?
Co stracisz, gdy nie osiągniesz tego celu?

4. Cel musi być określony w czasie, jak najbardziej realistycznie. Wyznaczony czas osiągnięcia celu jest dobrym czynnikiem mobilizującym. Pomogą ci w tym pytania:
Kiedy osiągniesz swój cel?
Ile czasu zajmie ci osiągnięcie celu?

5. Cel musi być realny - czyli do osiągnięcia z uwzględnieniem zasobów, obecnej sytuacji, czasu przeznaczonego na osiągnięcie celu. Pomogą ci w tym pytania:
Jakie argumenty przemawiają za realnością tego celu?
Czy w tym czasie, z tymi zasobami, które masz, cel jest możliwy do osiągnięcia?
Komu i jak zamierzasz opowiedzieć o swoich zamierzeniach?

5 komentarzy:

 1. Super ! Tego mi było trzeba : )

  Ja mam aż 3 cele do spełnienia .

  I teraz nie wiem , czy mogę je realizować wszystkie na raz , czy jednak lepiej powoli , jeden po drugim . . . ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chyba musisz przemyśleć czy da się je zrealizować równocześnie czy lepiej osobno. Bo może się okazać, że jak będzie naraz to coś porzucisz. Albo wręcz odwrotnie. Będzie się samo napędzało :)
   Ja lubię wszystko naraz i czasem źle się to kończy. Ale i tak to robię :P
   :)

   Usuń
 2. No właśnie o co chodzi z tym "roku". Mnie też tak zrobili. Nie mam za to żadnej prowizji, nie wyraźiłem zgody. Zacząłem kombinować, aż post z grudnia wyskoczył mi na pierwszą stronę. Ale tego posta już zostawię. Każde słowo "roku" na moim blogu tak ma. Widzę, że u Ciebie też. Celowo sprawdzałem czy na innych blogach tak jest.
  WkurwaTF?

  OdpowiedzUsuń
 3. widzę, że nawet w komentarzu

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli nie wiesz o czym piszę, to być może dotyczy to tylko Opery. Na google chrome jest wszystko ok.

  OdpowiedzUsuń